Okos ökoszisztéma, okos város
Portfolio Smart City konferencia 2017
A város, az ember és az energia került fókuszba a Portfolio Smart City 2017. április 27-i konferenciáján. A Hotel InterContinentalban megrendezett eseményen a Lechner Tudásközpont munkatársai, Rab Judit és Szemerey Samu az okos városi fejlesztések társadalomra gyakorolt hatásait mutatták be a szakmai plénum előtt.
Többek között az e-kereskedelem, az emberközpontú irodafejlesztések, az okosodó otthonok, a robot vs. ember kérdéskörei kerültek terítékre a Portfolio Smart City április 27-i konferenciájának Fókuszban az ember szekciójában.
Szemerey Samu, a Lechner Tudásközpont vezető településügyi szakértője Okos városok hatása a mindennapokban című előadásában átfogó képet adott az okos város fejlődésének állomásairól, bemutatta a város működését annak lakói szempontjából, igényeiket és a városirányításban betöltött szerepüket, az okos várost, mint „piacot”.
Az okos fejlesztések sikeréhez elengedhetetlen az okos ökoszisztéma kialakítása és működtetése. Samu kifejtette, hogy a digitális projektek és az intelligens folyamatok fenntarthatóságához egy tágabb, okos ökoszisztémára van szükség. Az elszigetelt beruházásokat szervezeti szintű fejlesztések és folyamatok tudják összekapcsolni, ezeket pedig egy több partnert és eszközt bevonó ökoszisztéma segítségével lehet beépíteni a város tényleges működésébe.
Rab Judit, a Lechner Tudásközpont Települési Szolgáltatások Osztályának vezetője az Előnyök és kihívások a mindennapok számára című panelbeszélgetésen hangsúlyozta annak fontosságát, hogy a városok ne problémaként tekintsenek a hiányosságaikra, hanem potenciálisan fejleszthető területként. Ha hagyományos infrastruktúra fejlesztése mellett dönt egy város, az legyen jövőbiztos, ne az egyszeri bekerülési költségek, hanem a keletkező szolgáltatások és azok minősége, a beruházás megtérülési ideje legyen a döntő szempont. Egy új technológia bevezetésének ütemezésénél nem csak annak „érettsége” fontos, de ezzel párhuzamosan a jogszabályi környezet akadálymentesítése és a leendő felhasználók felkészítése, oktatása is.
Az okos város már nem utópia, a mindennapok megkerülhetetlen részévé vált. A technológia és a szolgáltatások fejlődésével felmerülő kihívások kezeléséhez a városoknak új, adatokra építő modellekre van szükségük. A hatékony energia-felhasználás, az intelligens közlekedési infrastruktúra, az okosodó otthonok mellett a városi fejlesztések egyre több olyan aspektusa bukkan fel, ami a mindennapokra, a társadalom egészére hatással van. Az okos megoldások iránti egyre növekvő igény így nem csupán a tágabb, épített környezet vonatkozásában jelentkezik, hanem egy város biztonsági védőháló funkciójának erősítésében, így például az egészségügy, oktatás, a lakhatás és kultúra terén is.
Fotó: Lechner Tudásközpont / Kis Ádám